Cistektomija je oralno-hirurški zahvat u kojem odstranjujemo ciste na zubima iz vilične kosti. Zahvat je veoma sličan apikotomiji. Ciste najčešće rastu izuzetno sporo i može proći više godina dok ne budu otkrivene. Kao i apikotomija smatra se manjim operativnim zahvatom, i traje od 30 do 60 minuta.
Implantološkim zahvatom riješavamo problem nedostatka zuba i popunjavamo ćemo praznine u vašoj čeljusti. Operacija ugradnje implantata je zahvat koja se radi u lokalnoj anesteziji i potpuno je bezbolan. Na ovaj način ćemo napraviti umjetni korijen u viličnoj kosti na koji će se kasnije nadograditi krunica ili most. Time ćemo vam vratiti izgled i osjećaj prirodnog zuba i osmijeha.
Postupak liječenja započinje anamnezom i vizuelnim pregledom bolnog mjesta. Zatim, rengenskim snimkom ćemo utvrditi u kakvom je stanju zub, okolna struktura i koliko je infekcija proširena.
Slijedi aplikacija anestetika i otvaranje zuba. Ako je dio pulpe još uvijek zdrav i funkcionalan, endodontski zahvat neće moći biti bezbolan. Zato je potrebno umrtviti živac pomoću devitalizacijskog preparata koji će djelovati u narednih nekoliko dana. Nakon devitalizacije živca ćemo odstraniti pulpu i postupak liječenja se može nastaviti.
Endodontski prostor se čisti specijalno dizajniranim iglicama kojim se stružu i proširuju korijenski kanali i tako pripremaju za hemijsku obradu. Ovaj proces se može raditi ručnom ili mašinskom endodoncijom.
Hemijskom obradom se eleminišu nakupljene bakterije u korijenskom kanalu, kako ne bi došlo do ponovne infekcije.
Kada se korijenski kanal očisti od infekcije i bakterija, vrši se njegovo zatvaranje ili brtvljenje pomoću tzv. gutaperki koje onemogućuju reinfekciju. U konačnici, zub je potrebno finalno zatvoriti plombom ili krunicom za zube.
Ovisno o stanju krunice izliječenog zuba, biće potrebno uraditi njenu nadogradnju. Najčešće se radi o zubnim ispunima tj plombama kojima će se nadomjestiti odstranjenji dio. Plombe se rade od estetskih kompozitnih materijala (tzv. bijele plombe) tako da se neće narušiti estetika zuba i osmijeha. Ukoliko je odstranjen veći dio krunice prirodnog zuba, možda će biti potrebno ugraditi koćić u kanal korijena zuba. Koćić će biti potpora za naknadnu krunicu ili plombu. Oni se mogu izlijevati od metala ili koristiti se tzv. fiber kočići napravljeni od kompozitih ojačanih vlakana. Fiber koćići su estetski prihvatljiviji, lakše i brže se ugrađuju i po potrebi vade.
- Sve vrste protetskih radova na jednom mjestu
- Individualan pristup pacijentu
- Ordinacija sa 40 godina iskustva u stomatološkoj protetici
- Preko 15.000 zadovoljnih pacijenata
- Digitalna dijagnostika
- Bezbolni zahvati za pacijenta
- Na samo jednom mjestu možete popraviti cjelokupno stanje zubi